آیین‌نامه ساماندهی صدور و تأیید مدارک تحصیلی دانش‌آموزان

نقل از: روزنامه رسمی

مرجع تصویب: شورای عالی آموزش و پرورش
شماره ویژه نامه: ۸۴۵
شنبه،۱۷ بهمن ۱۳۹۴
سال هفتاد و یک شماره ۲۰۶۶۰

آیین‌نامه ساماندهی صدور و تأیید مدارک تحصیلی دانش‌آموزان
شماره۶۷۰۷۷/۱۲۰ ۲۲/۱۰/۱۳۹۴

جناب آقای جاسبی مدیرعامل محترم روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران
با سلام
با احترام، متن دو مصوبه به شماره‌های ۹۱۶ و ۹۱۷ به ترتیب مورخ ۶/۷/۱۳۹۴ و ۱۸/۸/۱۳۹۴ شورای عالی آموزش و پرورش موضوع «تمدید اجرای آیین‌نامه‌های آموزشی دوره راهنمایی تحصیلی (دوره اول متوسطه) پیش‌حرفه‌ای و متوسطه حرفه‌ای خاص دانش‌آموزان با نیازهای ویژه» و «آیین‌نامه ساماندهی صدور و تأیید مدارک تحصیلی دانش‌آموزان» که به تأیید ریاست محترم جمهوری اسلامی و رئیس شورای عالی آموزش و پرورش رسیده است، جهت درج در روزنامه رسمی به پیوست ارسال می‌گردد. خواهشمند است دستور فرمایید نسخه‌ای از آن برای دبیرخانه این شورا ارسال گردد.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ـ مهدی نوید

شماره۶۶۷۲۲/۱۲۰ ۷/۱۰/۱۳۹۴

آیین‌نامه ساماندهی صدور و تأیید مدارک تحصیلی دانش‌آموزان

مصوبه نهصد و هفدهمین (۹۱۷) جلسه شورای عالی آموزش و پرورش،
تاریخ ۱۸/۸/۱۳۹۴ (بررسی شده در جلسات ۹۱۴، ۹۱۵، ۹۱۶، ۹۱۷)
به منظور ساماندهی و افزایش اعتبار«صدور و تأیید مدارک تحصیلی دانش‌آموزان»، شورای عالی آموزش و پرورش با تأکید بر ضرورت فراهم آوردن زمینه‌ها و ساز و کارهای لازم برای استفاده بهینه از ظرفیت و توانمندی فناوری‌های جدید و مشارکت سازمان‌های ذی‌ربط در ساماندهی و ارتقای فرایند صدور و تأیید مدارک تحصیلی دانش‌آموزان، مقرر می‌دارد:
۱ـ سامانه‌ای جامع، هوشمند، کارا، امن و یکپارچه در سطح ملی، حداکثر ظرف مدت یک‌سال، طراحی و اجرا شود، به ‌گونه‌ای که ورود اطلاعات و ثبت سوابق تحصیلی و تربیتی دانش­آموزان، از ابتدا تا پایان تحصیلات و نیز مدیریت فرآیند صدور مدارک تحصیلی و اسناد آموزشی ‌آنان را شامل شود.
۲ـ گواهینامه‌ مهارتی در صورت صدور از سوی مراکز مجاز و معتبر مورد تأیید آموزش و پرورش، به شرطی پذیرفته می‌شود که اصالت آن، با استعلام کتبی و محرمانه اداره آموزش و پرورش یا به روش‌ الکترونیکی از مرجع صدور، مورد تأیید قرار گیرد.
۳ـ نمونه‌گواهینامه پایان تحصیلات دوره دوم‌متوسطه، با اعمال ضریب امنیتی، از قبیل الصاق هولوگرام، اختصاص شماره ملی دانش­آموزی، کدرهگیری مدارک تحصیلی، استفاده از کاغذ و جوهر استاندارد، تصاویر نامرئی و مهر برجسته یا گواهینامه الکترونیکی جایگزین، حداکثر ظرف مدت یکسال به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش برسد.
۴ـ گواهی موقت و گواهینامه پایان تحصیلات، حداکثر ۶ ماه پس از ارائه مدرک به مرجع ذیربط، صرفاً از طریق سامانه به روش الکترونیکی استعلام ‌شود. در موارد استثنا، این استعلام می‌تواند به صورت کتبی و محرمانه صورت گیرد.
۵ ـ اصالت و صحت مدارک و سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در دوره‌های اول و دوم متوسطه که متقاضی انتقال از یک مدرسه به مدرسه دیگر (در داخل منطقه/ شهرستان، استان یا خارج از استان) هستند، باید پس از بررسی صحت و سقم در سامانه‌های دانش‌آموزی منطقه، به تأیید اداره آموزش و پرورش مربوط برسد. مدیر مدرسه مقصد، موظف است پس از ثبت‌نام از دانش‌آموز، صحت مدارک تحصیلی وی را حداکثر ظرف مدت یک هفته، به صورت محرمانه از طریق اداره آموزش و پرورش مربوط، استعلام کند و اداره آموزش و پرورش و مدیر مدرسه مبدأ هم موظف است حداکثر ظرف مدت یک‌ماه به این استعلام پاسخ دهد.
۶ ـ در مدارس دولتی و غیردولتی، مسئولیت صدور مدارک تحصیلی به عهده مدیر مدرسه است.
تبصره ـ در مدارس غیردولتی، مسئولیت مدیر نافی مسئولیت و پاسخگویی مؤسس یا نماینده حقوقی او نخواهد بود.
۷ـ در مدارس دولتی، برای انجام امور اجرایی که منجر به صدور مدرک تحصیلی می‌شود، صرفاً نیروهای رسمی و پیمانی به‌کار گرفته شوند.
۸ ـ در دوره بزرگسالان و آموزش از راه دور، تغییر رشته از سایر شاخه‌ها به شاخه کاردانش یا تغییر رشته مهارتی در همان شاخه، مشروط به اخذ مجوز کمیسیون خاص آموزش و پرورش منطقه است.
۹ـ در آن دسته از «مدارس آموزش از راه دور» که از مدیر مأمور آموزش و پرورش برخوردارند، برگزاری و اعلام نتیجه امتحانات با رعایت مقررات مربوط و نظارت آموزش و پرورش، مجاز می‌باشد.
۱۰ـ دوره­هـای آموزشی لازم برای مدیران، معاونان آموزشی و اجرایی مدارس، به منظور آشنایی با سامانه‌ها و قوانین و مقررات مرتبط با مسئولیت خود، قبل از انتصاب و در حین انجام مسئولیت، برگزار شود. شرکت در این دوره­ها، الزامی است.
۱۱ـ وزارت آموزش و پرورش موظف است شیوه‌نامه اجرایی این آیین‌نامه را ظرف مدت ۳ ماه تدوین و با امضای وزیر آموزش و پرورش ابلاغ کند و نتیجه فعالیت‌ها را یک سال پس از ابلاغ این مصوبه به شورای عالی آموزش و پرورش گزارش دهد.
موضوع: آیین‌نامه ساماندهی صدور و تأیید ‌مدارک تحصیلی دانش‌آموزان در نهصد و هفدهمین (۹۱۷) جلسه شورای عالی آموزش و پرورش، تاریخ ۱۸/۸/۱۳۹۴ به تصویب رسید.
دبیر شورا رییس جلسه
مهدی نوید علی اصغر فانی
آیین‌نامه ساماندهی صدور و تأیید ‌مدارک تحصیلی دانش‌آموزان مورد تأیید است.

رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی آموزش و پرورش ـ حسن روحانی

به اشتراک بگذارید :

برای مشاوره حقوقی همین حالا از طریق لینک زیر اقدام کنید

مشاوره حقوقی

مختصری درباره محرا

محرا (MAHRA) مخفف عبارت مرجع حقوقی رسانه ایرانیان است. در این سایت سعی می کنیم از آخرین اطلاعات و اخبار حقوقی ضروری که برای شما مراجعین محترم مورد نیاز است اطلاع رسانی کنیم و نیز چنانچه به مشاوره حقوقی احتیاج داشتید می توانید از طریق ایمیل ما " INFO[DOT]MAHRA[AT]GMAIL[DOT]COM " و یا ارسال سوالات خود به سامانه پیام کوتاه ما به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ و نیز با تکمیل فرم مشاوره حقوقی پاسخ خود را دریافت کنید.. مشاورین ما از جمله حقودانان متبحری هستند که با توجه به تجربه طولانی مدت علمی و عملی شان می توانند کمک شایانی به حل مشکل حقوقی شما نمایند. این سایت تنها نمونه کوچکی است از آنچه که در چند ماه آینده از آن رونمایی خواهیم کرد و داعیه بزرگترین وب سایت حقوقی کشور را در آنجا ارائه خواهیم داد. سامانه پیام کوتاه ما نیز به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ آماده پاسخگویی به سوالات حقوقی شما خواهد بود. به امید همکاری های بیشتر


ارسال پیامک