میانجیگری در امور کیفری، تفاوت با داوری و نحوه ثبت موسسه میانجی گری

میانجیگری کیفری، فرآیندی سه جانبه است که فارغ از تشریفات معمول در فرآیند کیفری، براساس توافق قبلی شاکی( بزه دیده) و متهم(بزهکار) باحضور شخص ثالث به نام میانجیگر یا میانجی، به منظور حل و فصل اختلاف ها و مسائل مختلف ناشی از ارتکاب جرم آغاز می شود.
بند((الف)) ماده یک آئین نامه میانجیگری در امور کیفری مصوب ۸/۹/۱۳۹۴ نیز در تعریف میانجیگری اشعار می دارد: ((میانجیگری فرایندی است که طی آن بزه دیده و متهم با مدیریت میانجیگر در فضای مناسب در خصوص علل، آثار و نتایج جرم انتسابی و نیز راه های جبران خسارات ناشی از آن نسبت به بزه دیده و متهم گفت گو نیز کرده و در صورت حصول سازش، تعهدات و حقوق طرفین تعیین می شود)).
میانجیگری در چه جرایمی امکان پذیر است؟ بخش دوم از ماده ۸۲ ق. آ. د. ک، در جرایم تعزیری درجه ۶، ۷ و ۸ که مجازات آنها قابل تعلیق است، به دادستان اجازه داده تا موضوع شکایت بزه دیده را با موافقت وی و درخواست متهم، به میانجیگری شورای حل اختلاف، شخص یا موسسه ای که برای میانجیگری ایجاد شده است ارجاع نماید تا طی سه ماه برای حصول سازش، میان طرفین اقدام کند. به علاوه به موجب قسمتی از مفاد ماده۱۹۲ همان قانون نیز: ((… در جرایم قابل گذشت … بازپرس مکلف است در صورت امکان، سعی در ایجاد صلح و سازش و یا ارجاع به میانجیگری کند)).
مهمترین وجوه افتراق داوری و میانجیگری:
۱- میانجیگری در امور کیفری(جرایم درجه شش، هفت و هشت) است در حالیکه داوری در امور مدی کاربرد دارد.
۲- میانجیگر صرفا سعی می کند از طریق وساطت، مدعی خصوصی مشتکی عنه رو به یک نقطه توافق برساند و چنانچه طرفین توافق نکردند، نمیتواند نظر و رای شخصی دهد و صرفا پرونده را با قید عدم حصول توافق به مرجع کیفری برگرداند. ولی در مورد داوری می دانیم که داور پس از تعیین، فارغ از نظر طرفین، براساس اسناد و مدارک موجود و قواعد حاکم، رای داوری صادر می کند که در غیر موارد فساد و ابطال رای داور، برای طرفین قطعی و لازم الاجرا است.
۳- در خصوص میانجیگر، طرفین میتوانند خودشان میانجیگر را تعیین کنند در غیر اینصورت مرجع قضایی از بین لیستی که رئیس حوزه قضایی تعیین کرده، معرفی میشوند.
نکاتی از شرایط استخدام میانجیگر و اصول و قواعد حاکم بر آنها:
۱٫ میانجیگر چه کسی است؟ طبق بند ب از ماده ۱ آئین نامه: شورای حل اختلاف، شخص یا موسسه ای است که فرآیند گفتگو و ایجاد سازش بین طرفین امر کیفری را مدیریت و تسهیل می نماید.
۲٫ موسسه میانجیگر چه موسسه ای است؟ طبق بند ت از ماده یک: موسسه ای است که به این منظور طبق قوانین و مقررات حاکم بر موسسات غیرتجاری تاسیس می گردد.
۳٫ انتخاب میانجیگر: طبق ماده۷ آئین نامه، میانجیگر می تواند از میان معتمدان محلی یا دانش آموختگان رشته های مختلف با اولویت مددکاری اجتماعی، علوم تربیتی، روان شناسی، جامعه شناسی، حقوق و فقه و مبانی حقوق انتخاب شود.
۴٫ شرایط میانجیگر: دارای حداقل ۲۵ سال تمام شمسی، نداشتن سوء شهرت، تابعیت ایران و دارای وثاقت طبق ماده ۱۰ آئین نامه
۵٫ صلاحیت جهت ثبت موسسات غیرتجاری میانجیگری: طبق ماده ۱۲ آئین نامه، افراد متقاضی ایجاد موسسه میانجیگری علاوه بر دارا بودن شرایط ماده ۱۰ آئین نامه و فقدان سابقه محکومیت موثر کیفری باید تحت نظارت قوه قضائیه، دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته های مدد کاری اجتماعی، علوم تربیتی، روان شناسی، جامعه شناسی، حقوق و فقه مبانی حقوق باشند.
۶٫ کارکنان شاغل در قوه قضائیه اعم از قضایی و اداری و همچنین ضابطان دادگستری نمی توانند متقاضی ایجاد موسسه میانجیگری باشند.
۷٫ آموزش های لازم جهت میانجیگری در امور کیفری توسط هریک از فارغ التحصیلان رشته های مذکور ضروری است. نحوه آموزش و مدت آموزش به موجب دستورالعمل مصوب معاون منابع انسانی قوه قضائیه است.
۸٫ به منظور احراز صلاحیت موسسه و صدور پروانه میانجیگری، هماهنگی، برنامه ریزی و نظارت بر فعالیت موسسات میانجیگری و ابطال پرونده مذکور، در سراسر کشور، مرکز امور میانجیگری در معاونت منابع انسانی قوه قضائیه تشکیل می گردد.

به اشتراک بگذارید :

برای مشاوره حقوقی همین حالا از طریق لینک زیر اقدام کنید

مشاوره حقوقی

مختصری درباره محرا

محرا (MAHRA) مخفف عبارت مرجع حقوقی رسانه ایرانیان است. در این سایت سعی می کنیم از آخرین اطلاعات و اخبار حقوقی ضروری که برای شما مراجعین محترم مورد نیاز است اطلاع رسانی کنیم و نیز چنانچه به مشاوره حقوقی احتیاج داشتید می توانید از طریق ایمیل ما " INFO[DOT]MAHRA[AT]GMAIL[DOT]COM " و یا ارسال سوالات خود به سامانه پیام کوتاه ما به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ و نیز با تکمیل فرم مشاوره حقوقی پاسخ خود را دریافت کنید.. مشاورین ما از جمله حقودانان متبحری هستند که با توجه به تجربه طولانی مدت علمی و عملی شان می توانند کمک شایانی به حل مشکل حقوقی شما نمایند. این سایت تنها نمونه کوچکی است از آنچه که در چند ماه آینده از آن رونمایی خواهیم کرد و داعیه بزرگترین وب سایت حقوقی کشور را در آنجا ارائه خواهیم داد. سامانه پیام کوتاه ما نیز به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ آماده پاسخگویی به سوالات حقوقی شما خواهد بود. به امید همکاری های بیشتر


ارسال پیامک