مشاوره حقوقی | با موضوع الزام به تنظیم سند رسمی

سوال: سلام. ملکی را در سال ۶۹ در یکی از شهرهای شمالی خریداری نموه ام. شخص فروشنده با دارا بودن وکالتنامه از صاحب سند این ملک را به من فروخته است. اما بعد از گذشت ۲۵ سال نه تنها سند را به نام بنده انتقال نداده اند بلکه نه به صاحب سند دسترسی دارم و نه به فروشنده ملک. به علاوه اینکه در پیگیری های حقوقی که برای حل مشکلم انجام دادم متوجه شدم که فروشنده صرفا وکالت کاری داشته و حق فروش در وکالتنامه قید نشده بود. به من گفته اند نمی توانم به حقم برسم در حالی که من ۲۵ سال ساکن هستم و اگر کسی مدعی مالکیت بود باید در طول این سالها سراغی از ملکش می گرفت. ضمنا این ملک در رهن بانک است و من تمام اقساط آن را نیز پرداخت کردم. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید که باید چه کار کنم؟

پاسخ مرجع حقوقی رسانه ایرانیان ( محرا ) : ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق؛ در پاسخ به سوال باید گفت فروشنده ملک باید اجازه فروش از صاحب سند و یا مالک را داشته باشد بدیهی است چنانچه وکالت ایشان کاری بوده و حق فروش در آن قید نشده این معامله فضولی بوده و نیاز به اجازه صاحب ملک دارد. در فرض سوال فوق ابتدا باید این معامله به تایید و یا تنفیذ صاحب ملک یا ورثه برسد. با توجه به اینکه اشاره نمودید به هیچ یک دسترسی ندارید به نظر می رسد در چند مرحله باید از حیث حقوقی موضوع را پیگیری کنید. ابتدا دادخواست تنفیذ مبایعه نامه به دادگاه تقدیم می کنید و به استناد مبایعه نامه تنظیمی و وکالتنامه فروشنده و سابقه تصرف طولانی مدت خود از دادگاه می خواهید که حکم به تنفیذ مبایعه نامه صادر کند. ( که البته در بسیاری از موارد شورای حل اختلاف عهده دار موضوع است ) پس از دریافت حکم تنفیذ به استناد آن دادخواستی با عنوان اثبات مالکیت و فک رهن و الزام به تنظیم سند رسمی انتقال به دادگاه به طرفیت فروشنده و صاحب ملک و بانکی که ملک را به رهن دارد تقدیم می کنید که در این صورت به استناد همان موارد و در صورت لزوم تقاضای تحقیقات و معاینه محل توسط دادگاه و نیز با نشر آگهی از طریق روزنامه برای حضور خواندگان مجهول المکان ؛ خواسته خود را عملی نموده و با دریافت حکم به نفع خود به هدفتان خواهید رسید.

به اشتراک بگذارید :

برای مشاوره حقوقی همین حالا از طریق لینک زیر اقدام کنید

مشاوره حقوقی

مختصری درباره محرا

محرا (MAHRA) مخفف عبارت مرجع حقوقی رسانه ایرانیان است. در این سایت سعی می کنیم از آخرین اطلاعات و اخبار حقوقی ضروری که برای شما مراجعین محترم مورد نیاز است اطلاع رسانی کنیم و نیز چنانچه به مشاوره حقوقی احتیاج داشتید می توانید از طریق ایمیل ما " INFO[DOT]MAHRA[AT]GMAIL[DOT]COM " و یا ارسال سوالات خود به سامانه پیام کوتاه ما به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ و نیز با تکمیل فرم مشاوره حقوقی پاسخ خود را دریافت کنید.. مشاورین ما از جمله حقودانان متبحری هستند که با توجه به تجربه طولانی مدت علمی و عملی شان می توانند کمک شایانی به حل مشکل حقوقی شما نمایند. این سایت تنها نمونه کوچکی است از آنچه که در چند ماه آینده از آن رونمایی خواهیم کرد و داعیه بزرگترین وب سایت حقوقی کشور را در آنجا ارائه خواهیم داد. سامانه پیام کوتاه ما نیز به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ آماده پاسخگویی به سوالات حقوقی شما خواهد بود. به امید همکاری های بیشتر


ارسال پیامک