صدور ابلاغ قضایی ۱۱۰۰ قاضی تا پایان سال ۹۵

معاون منابع انسانی قوه قضاییه در نشست خبری آزمون تصدی منصب قضا در مورد آخرین وضعیت جذب قضات و نیروهای اداری قوه قضاییه خبرداد.

به گزارش معاونت منابع انسانی قوه قضاییه؛ “حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی” در نشست خبری که در محل برگزاری آزمون داوطلبان قضاوت برگزار شد، گفت: امروز جذب عمومی آزمون قضاوت در ۱۹ استان کشور با شرکت ۴۵ هزار نفر از فارغ تحصیلان رشته حقوق برگزار شد. هفته گذشته هم ۲ هزار نفر از داوطلبان حوزوی آزمون قضاوت دادند و با احتساب ۳ هزار نفر که در جذب اختصاصی شرکت خواهند کرد، ۵۰هزار نفر دواطلب منصب قضاوت با یکدیگر رقابت می کنند.

نتایج آزمون قضاوت اول آبان ماه اعلام می شود

وی ادامه داد: نتایج این آزمون تستی را سازمان سنجش در نیمه آبان ماه اعلام می کند و در نهایت ۲۸ آبان پذیرفته شدگان این آزمون، به آزمون تشریحی دعوت می شوند.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه نتایج آزمون تشریحی هفته اول بهمن اعلام می شود اظهار کرد: داوطلبانی که دو آزمون تستی و تشریحی را با موفقیت طی کردند، برای مرحله سوم، مصاحبه علمی دعوت و نتایج آن هم تا پایان سال ۹۵ اعلام می شود. قبول شدگان برای مراحل بعدی تست شخصیت و … فراخوانده می شوند.

به گفته حجت الاسلام امینی، پس از گذر این مراحل، و قبولی در آزمون های شخصیت، دوره های آموزشی داوطلبان منصب قضاوت آغاز می شود. دورهای آموزشی بر حسب اینکه پذیرفته شدگان دانشگاهی باشند یا حوزوی، از یک سال تا ۱۸ ماه است و پس از موفقیت در اختبار علمی، ابلاغ قضایی برای آن ها صادر می شود.

آزمون آمادگی شغلی ویژه داوطلبان منصب قضا برگزار می شود

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به تفاوت مراحل جذب در این دوره با سال های گذشته گفت: امسال علاوه بر روال سال های گذشته، آزمون آمادگی شغلی را هم در نظر گرفتیم و روز به روز استانداردهای جذب را به مرحله بالاتر ارتقا داده ایم. تست آمادگی شغلی رویکرد ما را به جذب حرفه ای تر نشان می دهد. همچنین از نیمه سال ۹۴، پس از مرحله مصاحبه علمی، آزمون تست شخصیت برگزار می شود.

وی گفت: برخی از فارغ تحصیلان مراکز علمی در جذب اختصاصی شرکت می کنند که طی چند نوبت در طول سال انجام می شود. این افراد کسانی هستند که برابر آیین نامه جذب امتیازات خاصی دارند، مراحلی را گذارنده اند یا در دانشگاه های خاصی تحصیل کرده و نمرات بالایی دارند ، که به جذب اختصاصی دعوت شده و دو آزمون تستی و تشریحی را نمی دهند.

به گفته معاون منابع انسانی قوه قضاییه، میزان جذب اختصاصی و عمومی برابر است و نسبتی مساوی دارند.

آبان ماه سایت برای جذب اختصاصی قضات باز می شود

حجت الاسلام امینی با بیان اینکه در جذب اختصاصی افراد مرتب دعوت می شوند، افزود: در آبان ماه سایت برای جذب اختصاصی باز شده و علاقمندان با توجه به شرایطی که در سایت مطرح شده، ثبت نام کنند.

۸۰۰ قاضی زن در دستگاه قضا مشغول به کار میباشند

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به اینکه یک سوم شرکت کنندگان آزمون قضاوت زن می باشند، اظهار کرد: نسبتی برای جذب به عنوان قاضی تعیین نمی کنیم و با توجه به نیازهایی که در آن سال برای محاکم و دادسراها وجود دارد، خانم برای دادیاری دادسرا و محاکم خانواده جذب می شود.

وی با اشاره به اینکه ۸ درصد مجموعه قضایی زن می باشند اظهار کرد: هم اکنون ۸۰۰ قاضی زن در دستگاه قضا مشغول به کار می باشند که عمدتا در سمت دادیاری، بازپرسی و محاکم خانواده مشغول به کار می باشند. پایین بودن آمار زنان در دستگاه قضا به دلیل تفاوت های جنسیتی نیست بلکه کارهایی که خانم ها برحسب شرایط و ضوابط می توانند تصدی کنند، تعداد آن پست ها به طور طبیعی کمتر است. بنابراین تعداد شرکت کنندگان آن هم کمتر می شود.

ابلاغ قضایی ۱۱۰۰ قاضی تا پایان سال

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با بیان اینکه حدود هزار نفر طی ۲ سال گذشته جذب شده اند، تصریح کرد: معمولا بنا بر جذب ۸۰۰ نفر قاضی است؛ اما گاهی امتیازات افراد به گونه ای است که می توان ۲۰۰ نفر هم اضافه کنیم. در حال حاضر ۱۷۰۰ نفر از داوطلبان که در دو سال گذشته وارد مجموعه شدند در دوره های آموزشی ۱۱ مرکز مشغول هستند و تا پایان سال ۱۱۰۰ نفر آنان ابلاغ قضایی را می گیرند.

جذب یک پنجم قضات از دانشگاه علوم قضایی

وی با اشاره به اینکه یک پنجم نیروها از محل دانشگاه علوم قضایی جذب می شوند، افزود: دانشگاه علوم قضایی ظرفیتی بین ۱۵۰ الی ۲۰۰ نفر را در اختیار دستگاه قضا می دهد. از میان بورسیه های دانشگاه علوم قضایی، اختبارهایی انجام می شود. دانشجویان بورسیه دانشگاه علوم قضایی تکمیل آموزش های خود را در مراکز ۱۱ گانه شرکت می کنند و پس از فارغ تحصیلی از دانشگاه، سنجش هایی انجام می شود و اگر همچنان استانداردها را داشته باشند، به دوره های آموزشی ما دعوت شده و پس از یک سال، وارد سیستم خواهند شد.

نظارت هیئت ممیزی بر قضات جوان/ رصد ۵۰۰ قاضی در ۷ استان کشور

حجت الاسلام امینی در پاسخ به این سوال که هیئت ممیزی تاکنون فعالیت قضات چند استان را مورد بررسی قرار داده تصریح کرد: افرادی که ابلاغ قضایی می گیرند، نوع استخدامشان آزمایشی است. به این معنا که اگر فردی بنا بر ضوابط معین کار خود را انجام نداد، برای تبدیل آزمایشی به قطعی، ابلاغ قطعی برای او انجام نمی شود. بخشی از آنها از دستگاه جدا شده و بخشی دیگر هم مهلت می گیرند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر هیئتی به نام هیئت ممیزی، در ذیل آن گروه هشت نفری از قضات و اساتید دستگاه مأموریت رصد فعالیت آزمایشی قضات را دارند. این رصد در فرایند پیچیده ای عملکردها و آرا دیده شده و گفتگو و مصاحبه هایی انجام می دهد و مجموع گزارش آن به عنوان نظر هیئت ممیزی به کمیسیون نقل و انتقالات داده می شود. چنانچه عملکرد قاضی مناسب بود از وضعیت آزمایشی به قطعی و اگر نقص داشت ابتدا مهلت داده می شود و سپس در حالت تکرار، از دستگاه جدا می شوند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه تاکید کرد: تاکنون فعالیت آزمایشی ۵۰۰ قاضی در ۷ استان کشور بررسی شده که نتایج آن به زودی به کمیسیون نقل و انتقالات اعلام می شود.

به کارگیری قضات بازنشسته در شورای حل اختلاف

حجت الاسلام امینی با اشاره به جذب ۱۰۰ قاضی در شوراهای حل اختلاف گفت: برابر اصلاحیه انجام شده، قاضی به طور مستقل و تمام وقت در اختیار شورای حل اختلاف قرار می دهیم. بیش از ۱۰۰ قاضی در اختیار شورای حل اختلاف گذاشتیم. همین تعداد را هم برای شورا درنظر گرفتیم.

۵۰۰ شغل برای شورای حل اختلاف در نظر گرفته شده که به مرور تامین می شود

ویافزود: قانون جدید اجازه می دهد که قضات بازنشسته در شورای حل اختلاف مشغول به کار شوند. چنانچه کمیسیون نقل و انتقالات موافقت کرد، با قضات بازنشسته قرارداد همکاری می بندیم که پاره وقت یا تمام وقت در شورای حل اختلاف همکاری داشته باشند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه با اشاره به اینکه هر شغلی اقتضائاتی دارد افزود: پیچیدگی های در برخی از مشاغل وجود دارد که باید افراد به لحاظ آمادگی شخصیتی مورد اختبار قرارداد. در گذشته داوطلبان به دستگاه های بیرون معرفی می شدند و شرح حال از شخصیت آن ها گرفته می شد اما در وضعیت جدید این موضوع جدی تر و از اساتید به نام کشور هم دعوت شده است.

وی ادامه داد: افرادی که در آزمون های ما قبول می شوند در یک تست و مصاحبه شرکت می کنند. رویه ای که در کشورهای جهان وجود دارد.

جذب ۳۶۰۰ قاضی طی ۵ سال

حجت الاسلام امینی با بیان اینکه در ۵ سال گذشته ۳۶۰۰ نفر جذب دستگاه قضا شده و حدود هزار نفر از دستگاه قضا خارج شده اند. اظهار کرد: جذب نیروی جدید لازم است چرا که با گذشت بیش از سی سال از دادگستری نوین، بخش قابل توجهی از آنها در سن بازنشستگی هستند. گرچه سعی ما این است که تجربه قضایی از دستگاه قضا خارج نشود.

وی با بیان اینکه امروز به لحاظ تعداد نیرو از وضعیت نسبتا بحرانی خارج شدیم تاکید کرد: فضای کار باید برای قاضی شلوغ نباشد، بنابراین به نیروهای جوان همچنان نیاز داریم.

تقریبا دادسراها نیروهای نسبتا جوانی هستند که طی همین چند سال جذب شدند. نیروهایی که در محاکم مشغول کار هستند باید از مسیر دادسرها عبور کنند و بنا براین باید نیروهای جدید به دادسرا بفرستیم.

معاونمنابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به شاخص نیروهای جدید بیان داشت: با توجه به استقبالی که از جذب اختصاصی می شود و سطح تحصیلات حقوقی که داوطلبان منصب قضا که غلبه بر کارشناسی ارشد و دکتری است و همچنین باتوجه به رقابت سنگینی که وجود دارد، استاندارد خوبی را رعایت می کنیم و نیروهای جوان افرادی با انگیزه و باسواد خواهند بود.

ضرورت استخدام ۳ هزار کارمند اداری در برنامه ششم توسعه

وی با اشاره به بخش جذب نیرو تاکید کرد: بیشترین انتظار ما در بخش اداری است. چرا که هر قاضی که به مجموعه وارد می شود به طور معمول باید ۲٫۵ برابر باید نیروی اداری داشته باشیم. قضات به افرادی نیاز دارند که دستیار آنها هستند و خدمات اداری به قاضی ارائه می کنند .

حجت الاسلام امینی با اشاره با اینکه نیمی از پست های اداری ما بلاتصدی است، گفت: در بخش قضایی جذب ۵۰۰ نفر هم برای ما وضعیت قابل قبولی است. اما آنچه که از دولت توقع داریم، مجوز جذب ۵ هزار کارمند اداری است که ردیف بودجه آن هم در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: اگر قاضی به اندازه کافی کارمند اداری نداشته باشد کار برای او مشکل می شود. برای روان شدن کار قضایی به همکاران اداری نیاز داریم و در بسیاری از مراحل بدون حضور آنها کار سخت پیش می رود.

سال گذشته ۱۰۰۰نفر از کارمندان و امسال هم ۵۰۰ نفر بازنشسته شدند. به نظر می رسد در طول برنامه ششم سالی ۳ هزار نیروی اداری باید به دستگاه قضا وارد شود.

مصاحبه علمی ۲۰۰ قاضی برای مناطق محروم

وی با اشاره به جذب قاضی برای مناطق محروم گفت: دستگاه قضایی در مناطقی به قاضی نیاز دارد و قبول شدگان هم این موضوع را پذیرفته اند. متناسب با نیاز مناطق و برابر الویت بندی ها و البته با ملاحظه شرایط داوطلبان آنها را به کار می گیریم.

در ابتدای سال ۹۵ آزمونی برای ۵ استان برگزار شد که نتایج آن اعلام شد. ۲۶۰۰ نفر در آزمون منطقه محروم شرکت کردند و مصاحبه علمی انجام شد و در انتظار سایر مراحل می باشند.

تاپایان سال ۳۰۰ قاضی جدید وارد محاکم تهران می شوند

در برخی از مناطق چون استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان به قاضی نیاز دارند و وجود قضات غیر بومی کار را برای آنها سخت می کند. سعی بر این است که با بومی گزینی تا حدی مشکل این مناطق را رفع کنیم. برای استان تهران هم تا پایان سال ۳۰۰ قاضی و ۳۰ قاضی برای شورای حل اختلاف در اختیار این استان قرار می گیرد.

منبع: معاونت منابع انسانی قوه قضاییه

به اشتراک بگذارید :

برای مشاوره حقوقی همین حالا از طریق لینک زیر اقدام کنید

مشاوره حقوقی

مختصری درباره محرا

محرا (MAHRA) مخفف عبارت مرجع حقوقی رسانه ایرانیان است. در این سایت سعی می کنیم از آخرین اطلاعات و اخبار حقوقی ضروری که برای شما مراجعین محترم مورد نیاز است اطلاع رسانی کنیم و نیز چنانچه به مشاوره حقوقی احتیاج داشتید می توانید از طریق ایمیل ما " INFO[DOT]MAHRA[AT]GMAIL[DOT]COM " و یا ارسال سوالات خود به سامانه پیام کوتاه ما به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ و نیز با تکمیل فرم مشاوره حقوقی پاسخ خود را دریافت کنید.. مشاورین ما از جمله حقودانان متبحری هستند که با توجه به تجربه طولانی مدت علمی و عملی شان می توانند کمک شایانی به حل مشکل حقوقی شما نمایند. این سایت تنها نمونه کوچکی است از آنچه که در چند ماه آینده از آن رونمایی خواهیم کرد و داعیه بزرگترین وب سایت حقوقی کشور را در آنجا ارائه خواهیم داد. سامانه پیام کوتاه ما نیز به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ آماده پاسخگویی به سوالات حقوقی شما خواهد بود. به امید همکاری های بیشتر


ارسال پیامک