زمان لازم الاجرا شدن قوانین و مصوبات

با توجه به اینکه بر اساس قوانین موجود قوانین پس از انتشار در روزنامه رسمی و گذشت ۱۵ روز از زمان انتشار آن لازم الاجرا می شود و قبلا نیز در مبحث « آیا رای وحدت رویه نیاز به انتشار در روزنامه رسمی دارد؟ » در این خصوص مختصر توضیحاتی ارایه شد از این رو در مورد زمان لازم الاجرا شدن سایر مصوبات از جمله مصوبات هیات وزیران یا آیین نامه ها و … نیز این بحث وجود دارد که زمان لازم الاجرا شدن این مصوبات چه زمانی است؟ آیا این مصوبات نیز همچون قوانین باید در روزنامه رسمی منتشر شود تا لازم الاجرا شود؟

در این خصوص می توان به قانون مدنی و آیین نامه داخلی هیأت دولت مصوب ۶۸/۹/۸ هیأت وزیران اشاره کرد:

قانون مدنی:
ماده ۲ قانون مدنی ( اصلاحی ۲۹/۸/۱۳۴۸ ) – قوانین پانزده روزه پس از انتشار در سراسر کشور لازم الاجرا است مگر آنکه در خود قانون ترتیب خاصی برای موقع اجرا مقرر شده باشد.
ماده ۳ قانون مدنی- انتشار قوانن باید ر روزنامه رسمی به عمل آید.

آیین نامه داخلی هیأت دولت مصوب ۶۸/۹/۸  هیأت وزیران:
ماده ۳۰- مصوبات هیأت وزیران و کمیسیون های موضوع اصل ۱۳۸ قانون اساسی، در صورتی که صرفاً حق یا تکلیف برای وزارتخانه ها، سازمان ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت ایجاد نماید، ولو آن که در روزنامه رسمی منتشر نشده باشد و یا منتشر نشود، همچنین مصوبات طبقه بندی شده (محرمانه – خیلی محرمانه – سری – به کلی سری) از تاریخ ابلاغ به وزارتخانه یا سازمان دولتی که مصوبه به عنوان و خطاب به آن صادر شده است، لازم الاجرا است.
تبصره- مصوباتی که علاوه بر دستگاه های اجرائی و کارکنان آن برای سایر مردم حق و تکلیف ایجاد می نماید، ۱۵ روز پس از انتشار در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران لازم الاجرا است، مگر آنکه در خود مصوبه زمان یا کیفیت خاصی برای اجرای آن پیش بینی شده باشد.

به اشتراک بگذارید :

برای مشاوره حقوقی همین حالا از طریق لینک زیر اقدام کنید

مشاوره حقوقی

مختصری درباره محرا

محرا (MAHRA) مخفف عبارت مرجع حقوقی رسانه ایرانیان است. در این سایت سعی می کنیم از آخرین اطلاعات و اخبار حقوقی ضروری که برای شما مراجعین محترم مورد نیاز است اطلاع رسانی کنیم و نیز چنانچه به مشاوره حقوقی احتیاج داشتید می توانید از طریق ایمیل ما " INFO[DOT]MAHRA[AT]GMAIL[DOT]COM " و یا ارسال سوالات خود به سامانه پیام کوتاه ما به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ و نیز با تکمیل فرم مشاوره حقوقی پاسخ خود را دریافت کنید.. مشاورین ما از جمله حقودانان متبحری هستند که با توجه به تجربه طولانی مدت علمی و عملی شان می توانند کمک شایانی به حل مشکل حقوقی شما نمایند. این سایت تنها نمونه کوچکی است از آنچه که در چند ماه آینده از آن رونمایی خواهیم کرد و داعیه بزرگترین وب سایت حقوقی کشور را در آنجا ارائه خواهیم داد. سامانه پیام کوتاه ما نیز به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ آماده پاسخگویی به سوالات حقوقی شما خواهد بود. به امید همکاری های بیشتر


ارسال پیامک