آیین‌نامه اجرایی ماده (۲۱) قانون وصول برخی از درآمد‌های دولت و مصرف آن در موارد معین

آیین‌نامه اجرایی ماده (۲۱) قانون وصول برخی از درآمد‌های دولت و مصرف آن در موارد معین

ماده ۱- در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:
الف – قانون: قانون وصول برخی از در‌آمد‌های دولت و مصرف آن در موارد معین – مصوب ۱۳۷۷ – و اصطلاحات بعدی آن.
ب- سازمان: سازمان هواشناسی کشور.
پ – کاربران: کلیه دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات دولتی و غیر‌دولتی، مراکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی نهاد‌های نظامی و انتظامی و سایر متقاضیان حقیقی و حقوقی استفاده‌کننده از داده‌ها، اطلاعات و خدمات هواشناسی و اقلیم‌شناسی.
ت- اطلاعات خام یا پایه: اطلاعات حاصل از فعالیت‌انواع ایستگاه‌های هواشناسی مطابق با استاندارد‌های سازمان جهانی هواشناسی.
ث- اطلاعات پردازش شده: اطلاعات حاصل از پردازش تخصصی اطلاعات خام یا پایه.
ج- خدمات فنی: خدمات فنی شامل تأسیس، نصب، راه‌اندازی، استاندارد سازی، واسنجی ادوات و تجهیزات، واگذاری و نگهداری ادوات و دستگاه‌های هواشناسی و همچنین ارائه نظرات کارشناسی و خدمات آموزشی به منظور بهره‌برداری.
چ – خدمات پژوهشی و مشاوره‌ای هواشناسی: خدماتی که به صورت ویژه در قالب پروژه‌های تحقیقی – پژوهشی مستقل و یا مشترک به کاربران ارائه می‌شود.
ح- خدمات هواشناسی هوانوردی: کلیه خدمات و اطلاعاتی که برای ایمنی و صرفه اقتصادی پرواز‌ها در ناوبری هوایی ارائه می‌شود.
خ- اطلاعات و خدمات ویژه: کلیه اطلاعات پردازش شده برای اهداف خاص.
ماده ۲- نرخ خدمات ارائه شده از سوی سازمان به شرح زیر تعیین می‌شود:
الف- نرخ اطلاعات خام یا پایه: نرخ یک فراسنجه به شرح جدول شماره (۱) پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است، در یک زمان معین و در یک روز مشخص برای یک ایستگاه هواشناسی در یک دوره آماری که مستلزم استخراج از دفاتر نگاشته یا رایانه باشد به ازای هر عدد یکهزار و پانصد (۱۵۰۰) ریال تعیین می‌شود.
ب- نرخ اطلاعات پردازش یافته: نرخ اطلاعات پردازش‌یافته از قبیل اطلاعات موضوع جدول شماره (۲) پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است و به صورت یک عدد یا یک عبارت بیان می‌شود به شرح زیر تعیین می‌شود:
۱- برای یک عامل در یک روز در یک ایستگاه در یک سال معین (۱۵۰۰) ریال
۲- برای یک عامل در یک هفته در یک ایستگاه در یک سال معین (۲۲۰۰) ریال
۳- برای یک عامل در یک ماه در یک ایستگاه در یک سال معین (۴۵۰۰) ریال
۴- برای یک عامل در یک سال در یک ایستگاه در یک سال معین (۵۰۰۰) ریال
پ – بهای خدمات ویژه هواشناسی: نرخ اطلاعات مربوط به پیش‌بینی هوا به تفکیک فراسنجه یا پدیده جوی برای هر عامل، بیست و نه هزار (۲۹۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.
ت- بهای خدمات فنی و احداث ایستگاه‌ها:
۱- ارائه خدمات فنی در زمینه احداث انواع ایستگاه‌های هواشناسی طبق نقشه نمونه (تیپ) سازمان بوده و دریافت هزینه آن بر اساس قراردادی که مطابق قوانین و مقررات و ضوابط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بین کاربران و سازمان منعقد می‌شود، خواهد بود.
تبصره- کلیه هزینه‌های نگهداری و بازدید‌های دوره‌ای ادوات ایستگاه‌های فوق بر اساس قرارداد جداگانه از کاربر دریافت خواهد شد.
۲- نرخ خدمات فنی به شرح جدول شماره(۳) پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است، تعیین می‌شود.
ث- بهای خدمات آموزشی و پژوهشی: برگذاری دوره‌های آموزشی هواشناسی و ارائه خدمات پژوهشی، با توجه به نوع و حجم اطلاعات مورد استفاده، مدت دوره آموزشی و یا پروژه مورد نظر و همچنین تجهیزات مورد نیاز بر اساس قراردادی که مطابق ضوابط و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بین کاربران و سازمان منعقد می‌شود، خواهد بود.
ج- نرخ نشریات هواشناسی: نرخ نشریات هواشناسی به شرح زیر تعیین می‌شود:
۱- قیمت هر نشریه هفتگی (۴۳۰۰۰) ریال
۲- قیمت هر سالنامه هواشناسی (۴۳۰۰۰۰) ریال
چ – خدمات هواشناسی، هوانوردی و دریا نوردی:
۱- شرکت فرودگاه‌های کشور مکلف است بابت خدمات هواشناسی و توجیه خلبان فرودگاه‌ها و مسیرهای پروازی که به منظور تأمین سلامت پرواز ارائه می‌شود از هواپیماهای خارجی و داخلی مبالغی را بر اساس جدول شماره (۴) پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیئت دولت است، محاسبه، دریافت و به حساب درآمد عمومی کشور واریز نماید.
تبصره – سایر فرودگاه‌ها اهم از فرودگاه‌های خصوصی و یا مستقر در مناطق آزاد و یا در اختیار سایر دستگاه‌ها نیز مکلفند نسبت به خرید خدمات هواشناسی با انعقاد قرارداد با سازمان بر اساس قیمت‌های عرف کشور‌های منطقه که به صورت آزاد محاسبه می‌شود، اقدام نمایند. وزارت راه و شهرسازی به عنوان ناظر بر حسن انجام قرارداد و مرجع رفع اختلاف تعیین می‌شود.
۲- سازمان بنادر و دریانوردی مکلف است در قبال استفاده از خدمات و اطلاعات هواشناسی بهای آن را حسب مورد بر اساس نرخ‌های موضوع این آیین‌نامه طی صورت حساب اعلامی سازمان از کاربران اخذ و به حساب درآمد عمومی کشور واریز نماید.
تبصره- به طرح‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی که به تأیید کارگروه تخصصی سازمان رسیده است، به میزان پنجاه درصد (۵۰% ) تخفیف داده می‌شود.همچنین دانشجویان دانشگاه‌ها با ازایه معرفی‌نامه رسمی برای دریافت اطلاعات هواشناسی مورد نیاز جهت تهیه پایان‌نامه تحصیلی و با تأیید کارگروه تخصصی سازمان از پرداخت بهای اطلاعات هواشناسی برای مطالعات تحقیقات معاف می‌باشند.
ماده ۳- از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این تصویب‌نامه آیین‌نامه اجرایی ماده (۲۱) قانون وصول برخی از درآمد‌های دولت و مصرف آن در موارد معین موضوع تصویب‌نامه شماره (۲۱۶۳۶/ت۱۹۰۲۵ هـ) مورخ ۹/۴/۱۳۷۷ و اصلاح بعدی آن موضوع تصویب‌نامه شماره (۶۳۴۶۳/ ت ۲۰۷۰۳ هـ) مورخ ۱۵/۱۲/۱۳۷۷لغو می‌شود.

به اشتراک بگذارید :

برای مشاوره حقوقی همین حالا از طریق لینک زیر اقدام کنید

مشاوره حقوقی

مختصری درباره محرا

محرا (MAHRA) مخفف عبارت مرجع حقوقی رسانه ایرانیان است. در این سایت سعی می کنیم از آخرین اطلاعات و اخبار حقوقی ضروری که برای شما مراجعین محترم مورد نیاز است اطلاع رسانی کنیم و نیز چنانچه به مشاوره حقوقی احتیاج داشتید می توانید از طریق ایمیل ما " INFO[DOT]MAHRA[AT]GMAIL[DOT]COM " و یا ارسال سوالات خود به سامانه پیام کوتاه ما به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ و نیز با تکمیل فرم مشاوره حقوقی پاسخ خود را دریافت کنید.. مشاورین ما از جمله حقودانان متبحری هستند که با توجه به تجربه طولانی مدت علمی و عملی شان می توانند کمک شایانی به حل مشکل حقوقی شما نمایند. این سایت تنها نمونه کوچکی است از آنچه که در چند ماه آینده از آن رونمایی خواهیم کرد و داعیه بزرگترین وب سایت حقوقی کشور را در آنجا ارائه خواهیم داد. سامانه پیام کوتاه ما نیز به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ آماده پاسخگویی به سوالات حقوقی شما خواهد بود. به امید همکاری های بیشتر


ارسال پیامک