آیین­ نامه اجرایی ماده (۵۲) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی

آیین­ نامه اجرایی ماده (۵۲) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی

ماده۱ـ به منظور برنامه‌ریزی مشترک و تدوین بسته‌های اجرایی مناسب برای حمایت مؤثر از تحقیقات، سرمایه‌گذاری، ترویج و توسعه واحدهای تولید همزمان برق و حرارت و برودت از طریق بخش غیر دولتی و همچنین حمایت از مراکز تحقیقاتی و صنایع مربوط، برای توسعه دانش فنی بومی و خوداتکایی کشور در تأمین تجهیزات تولید همزمان برق، حرارت و برودت کارگروهی با مسؤولیت وزارت نفت و عضویت وزارتخانه‌های نیرو و صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، حفاظت محیط زیست و ملی استاندارد ایران در سطح معاونین دستگاه‌های مذکور تشکیل می‌شود.
ماده۲ـ به منظور توسعه و ترویج استفاده از فناوری‌های بومی تولید همزمان برق و حرارت و برودت، کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط موظفند ظرف یک سال از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، سیاست‌ها و طرح‌های اولویت‌دار مورد نظر خود برای احداث واحدهای تولید همزمان را به همراه امکان‌سنجی‌های فنی، اقتصادی و زیست‌محیطی آنها، به دبیرخانه کارگروه مذکور پیشنهاد نمایند.
تبصره ـ دبیرخانه کارگروه طرح‌های دریافتی را اولویت‌بندی و تلفیق نموده و به همراه برآورد بودجه مورد نیاز برای اتخاذ تصمیم لازم به کارگروه ارسال می‌نماید.
ماده۳ـ کارگروه موضوع ماده (۱) این تصویب‌نامه موظف است با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط نقشه راه انتقال دانش فنی واحدهای تولید همزمان انرژی الکتریکی و انرژی حرارتی و یا برودتی و نیز نقشه راه استفاده از تجهیزات آب شیرین‌کن در کنار واحدهای مذکور را با توجه به ملاحظات آمایش سرزمینی، ظرف یک سال تهیه نماید.
ماده۴ـ مالکین واحدهای تولید همزمان برق و حرارت و برودت در صورت تمایل به فروش مازاد نیاز برق به شبکه برق، موظفند مجوز احداث واحد و اتصال به شبکه را از وزارت نیرو (شرکت تابعه ذی‌ربط) دریافت نمایند. وزارت نیرو مکلف است برق تحویلی به شبکه را مطابق آیین‌نامه‌های مربوط به واحدهای تولید پراکنده در وزارت مذکور خریداری نماید.
ماده۵ ـ وزارت راه و شهرسازی مکلف است نسبت به لحاظ الزامات و معیارهای استفاده از سامانه (سیستم)‌های تولید همزمان در مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، اقدام نماید. سازمان حفاظت محیط زیست نیز موظف است دستورالعمل زیست‌محیطی مورد نیاز برای احداث بهره‌برداری و نگهداری واحدهای CHP و CCHP را تهیه و ابلاغ نماید.
ماده۶ ـ وزارت نفت موظف است اقدامات لازم را به منظور فراهم آمدن امکان تخصیص کنتور گاز مجزا به مولدهای تولید همزمان و همچنین اصلاح تعرفه گازبهای آنها در قالب بسته قیمت‌گذاری گاز انجام دهد.
ماده۷ـ منابع مالی اجرای این آیین‌نامه از محل ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ـ مصوب ۱۳۹۴ـ تأمین می‌شود.
ماده۸ ـ دبیرخانه کارگروه موضوع ماده (۱) این تصویب‌نامه موظف است گزارش پیشرفت کار مفاد این تصویب‌نامه را هر شش ماه یک بار به دفتر هیأت دولت ارایه نماید.

******

مرجع تصویب: هیات وزیران
شماره ویژه نامه: ۸۶۷
چهارشنبه،۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵
سال هفتاد و دو شماره ۲۰۷۲۷

نقل از روزنامه رسمی

به اشتراک بگذارید :

برای مشاوره حقوقی همین حالا از طریق لینک زیر اقدام کنید

مشاوره حقوقی

مختصری درباره محرا

محرا (MAHRA) مخفف عبارت مرجع حقوقی رسانه ایرانیان است. در این سایت سعی می کنیم از آخرین اطلاعات و اخبار حقوقی ضروری که برای شما مراجعین محترم مورد نیاز است اطلاع رسانی کنیم و نیز چنانچه به مشاوره حقوقی احتیاج داشتید می توانید از طریق ایمیل ما " INFO[DOT]MAHRA[AT]GMAIL[DOT]COM " و یا ارسال سوالات خود به سامانه پیام کوتاه ما به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ و نیز با تکمیل فرم مشاوره حقوقی پاسخ خود را دریافت کنید.. مشاورین ما از جمله حقودانان متبحری هستند که با توجه به تجربه طولانی مدت علمی و عملی شان می توانند کمک شایانی به حل مشکل حقوقی شما نمایند. این سایت تنها نمونه کوچکی است از آنچه که در چند ماه آینده از آن رونمایی خواهیم کرد و داعیه بزرگترین وب سایت حقوقی کشور را در آنجا ارائه خواهیم داد. سامانه پیام کوتاه ما نیز به شماره ۳۰۰۰۴۶۵۰۰۰۲۰۰۰ آماده پاسخگویی به سوالات حقوقی شما خواهد بود. به امید همکاری های بیشتر


ارسال پیامک